Jess Ennis-Hill, Mo Farah and Christine Ohuruogu will lead the way for Great Britain after being included in a 60-strong British and Northern Irish team for the World Championships in Moscow in August.

Ennis-Hill will be looking to make her first appearance since she won gold at the Olympics in London last summer, with an Achilles injury so far forcing her to delay her return to competition in 2013.

Enis-Hill isn't the only Olympic gold-medalist to be troubled by injury, with long jumper Greg Rutherford also struggling to make it to Russia.

Should Ennis-Hill find herself unable to take part in the World Championships, Britain's sole representative in the Heptathlon would be Katarina Johnson-Thompson.

The 20-year-old looks in fine form in 2013 and won gold at the European Under-23 Championships in Finland this month with an impressive 6215 points.

Double Olympic gold medalist Farah meanwhile is seeking to become the first Briton to retain a world title after his success in the 5000m in 2011.

Ohurugu claimed gold at the World Championships back in 2009 and will be looking to repeat that performance after an encouraging win at the Sainsbury’s British Championships. The Beijing gold medalist is joined by her sister Victoria, who is named as part of the 4x400m relay team.

Perri Shakes-Drayton will have the chance to convert her excellent form this season into a medal in Moscow after being named to take part in the 400m hurdles.

The 24-year-old, who claimed two golds at the European Indoor Championships earlier this year, won her 5th UK title last weekend, setting a new British Championships record in the process.

Elsewhere Olympic bronze-medalist Robbie Grabarz receives an automatic spot thanks to his Diamond League win in 2012, as does 400m hurdler Dai Greene.

In the 100m Dwayne Chambers is joined by James Dasaolu, whose scorching 9.91s run in Birmingham made him the 2nd fastest Briton of all time, while Harry Aikines-Aryeetey is handed the final spot ahead of Adam Gemili. The Kent sprinter is included however in the 200m and 4x100m relay. 

Asha Philip's reward for setting an A standard time is the sole spot in the women's 100m, while Anyika Onuora must make do with a spot in the 200m and the 4x400m.

British Athletics Performance Director Neil Black said: “The team selected for GB & NI are a mix of defending champions, potential medallists, finalists and some really exciting young talents that we seen as future medallists.

“Last weekend’s Sainsbury’s British Championships was a brilliant stage for the world trials, and we saw some world class performances. It gave the selectors a real opportunity to see the athletes in championship mode and we were not disappointed.

“A year on from the Games and it is great to look forward to Moscow with the selected team, as we take our first steps in the build up towards Rio 2016 and London 2017.”

The World Championships get underway in Moscow on Auagust 10.

GB & NI World Championship team:

MEN:

100m: Harry Aikines Aryeetey (Rana Reider); Dwain Chambers (Reider); James Dasaolu (Steve Fudge); 200m: James Ellington (Reider); Adam Gemili (Michael Afilaka); Delano Williams (Neil Harrison); 400m: Nigel Levine (Linford Christie); 800m: Andrew Osagie (Craig Winrow) Michael Rimmer (Norman Poole); 1500m: Chris O’Hare (Steve Gulley); 5000m: Mo Farah (Alberto Salazar); 10,000m: Farah (Salazar); 110mH: William Sharman (Jerzy Maciukiewicz); 400mH: Dai Greene (Malcolm Arnold), Sebastian Rodger (Stephen King) Rhys Williams (Adrian Thomas); 3000mSC: James Wilkinson (Philip Townsend); Long Jump: TBA; High Jump: Robbie Grabarz (Fayyaz Ahmed); Pole Vault: Steve Lewis (Dan Pfaff); Discus Throw: Brett Morse (Andy Brittan); Decathlon: Ashley Bryant (Ian Grant); 4x100m: Aikines Aryeetey (Reider); Chambers (Reider); Dasaolu (Fudge); Ellington (Reider); Gemili (Afilaka); Richard Kilty (Christie) Andrew Robertson (Daniel Cossins); Deji Tobais (Jonas Tawiah Dodoo); 4x400m: Michael Bingham (George Williams); Jamie Bowie (Piotr Haczek) Luke Lennon Ford (Christie); Levine (Christie); Martyn Rooney (Reider); Conrad Williams (Christie); Delano Williams (Harrison)

WOMEN:

100m: Asha Philip (Christine Bowmaker); 200m: Anyika Onuora (Reider); Jodie Williams (Stanley Madiri); 400m: Christine Ohuruogu (Lloyd Cowan); 800m: Jessica Judd (Rob Denmark); Laura Muir (Andy Young); Marilyn Okoro (Johnny Gray); 1500m: Hannah England (Bud Baldaro); Laura Weightman (Steve Cram); 100mH: Tiffany Porter (Reider); 400mH: Meghan Beesley (Nick Dakin); Eilidh Child (Arnold); Perri Shakes Drayton (Chris Zah); 3000mSC: Eilish McColgan (Liz McColgan); Long Jump: Shara Proctor (Reider); Lorraine Ugen (Frank Attoh); Hammer Throw: Sophie Hitchon (Tore Gustafsson); Heptathlon: Jessica Ennis (Toni Minichiello); Katarina Johnson-Thompson (Mike Holmes); Marathon (Selected in April) Sonia Samuels (Nick Samuels); Susan Partridge (Steve Jones) 4x100m: Philip (Bowmaker), Hayley Jones (Donald Moss), Annabelle Lewis (Roger Walters), Ashleigh Nelson (Afilaka), Bianca Williams (Cowan), Dina Asher Smith (John Blackie); Williams (Madiri);  4x400m: Margaret Adeoye (Christie), Child (Arnold); Shana Cox (George Williams), Kirsten McAslan (Trevor Painter), Kelly Massey (Stephen Ball), Christine Ohuruogu (Cowan), Victoria Ohuruogu (Cowan) Onuora (Reider); Shakes Drayton (Zah).

Topics:
#Robbie Grabarz
#Katarina Johnson-Thompson
#Jess Ennis
#Perri Shakes-Drayton
Flag article